MKC Fulnek a Comenius Fulnek vás zvou

Jan Pinkas - Poodří - výstava fotografií

Pátek 24. 5. 2019 - 17:00
Místo konání: 
Restaurace MKC Fulnek

Zveme vás na výstavu fotografa Jana Pinkase. Vernisáž výstavy proběhne v prostorách restaurace MKC Fulnek v pátek 24. května 2019 od 17:00 hodin.

Objevování a cestování v poodří...
Kolmo, autem či vlakem lidé obdivují přírodu, její faunu a flóru, architekturu a hlavně památky, tajemná krásná a kouzelná místa ...
Nádhery tohoto regionu se pak i já, amatérský skorofotograf, snažím zachytit do obrázků z mých mnoha cest... a to opakovaně v různou roční a denní dobu aby inspirace tou všudepřítomnou krásou nezmizela...

Místa, cesty, stezky a pěšiny zde jsou lemovány vesnicemi, obcemi a městysi, tak i klidnými přírodními zákoutími, kopečky s úchvatnými výhledy pro kochání se krásou přírody ... ve srovnání s jinými oblastmi s mnoha rybniky.

Fulnek představuje již z daleka viditelný zámek, který láká k zastavení a návštěvě, tyčící se nad malebným náměstím s morovým sloupem a farním kostelem, interesantní je i nedaleký Augustiniánský klášter. Ale ve městě a blízkém okolí je jich o mnoho více k nalézání a obdivování.

Klimkovice jsou hlavně známé jako lázně, od centra nedaleký komplex sanatoria se zajímavou moderní zdobenou architekturou a okolím pro vycházky v nedalekých lesních stezkách, širé a daůleké výhledy od Hýlova s památnými stromy u křížku, tak i skromný zámek u náměstí s podloubím, přiléhajícím parkem a rybníky včetně kostela sv. Kateřiny...

Bílovec, jeho skromné náměstí s podloubím pěkné radniční budovy, výrazným kostelem či šachovnicí uprostřed, s téměř ukrytým zámkem v jeho dolní části. Leč příjemným historickým překvapením je trochu vzdálený dřevěný větrný mlýn, ale také nová unikátní křížová cesta směrem na Bílov s rozhlednou.

Odry jako křižovatka s historickým centrem, kašnou a kostelem zaujmou svou polohou obklopeny kopci, přičemž na jednom z nich se nachází rozhledna.

Chráněná krajinná oblast Poodří kam do jejího téměř nedotčeného okolí utíká často a pravidelně část Ostraváků obdivovat rybníky, ptactvo a květenu v Polanecké nivě. Můžeme zde obdivovat či meditovat v krásách jarního či podzimního barevného pestrého prostředí kde voda je hlavní součástí flory, tak i fauny.

Pro některé turisty přírodou příliš nenadchnuté, technicky či jinak romanticky založené, pak projíždí zde vetknutou hlavní dopravní tepnou všechny železničně dopravní společnosti v pravidelných intervalech a rychlostí naší doby... od národních modrobílých, komerčních žlutých a černých, tak i ostatních včetně nákladních kontejnerových... přes mnohé přejezdy a malé mostky...

Studénka je polohou velmi rozlehlá a velmi potěší svým drobným zámečkem uvnitř skrývajícím muzeum železniční techniky, kde se zabaví mladší i starší návštěvníci romantikou staré i nedávné železnice, zahrnující parní lokomotivy ci nadčasové dieselové osobní soupravy. Na konci obce, nedaleko hřbitova, najdete dechberoucí výhledy na Beskydy téměř v celé jejich délce a kráse ...

Na dohled je odtud také letiště v Mosnově, hojně navštěvované zejména s podzimní akcí vojensko-letecko-pozemní techniky NATODAYS.

Spálov jsem objevil teprve až nedávno ikdyž jsem o něm často slyšel ... jeho zděný větrný mlýn holandského typu hodně překvapil, zámek využívaný jako škola zaujme nadhernou zámeckou zahradou ohranicenou zdi se siluetou rekonstruovaného kostelíku, i sousedící rybník s párečkem kachen.
Zábava začíná ale až cestou do pekla, sjezdem do hlubokého údolí .. směrem k letité aleji, spálovskému mlýnu v údolí rekreační oblasti s chatařskými objekty. Významnou turistickou ač skromnou dominantou v tomto dlouhém a hlubokém údolí je svatá panna uprostřed skalní stěny ...

Většinu a přitom jen pouhé něco málo můžete zahlédnout na pouhém jednom místě od letošního května na tématické autorské výstavě fotografií z výše popsaných lokalit v Městském kulturním centru ve Fulneku.

 

Výstava je přístupná v otevírací době restaurace MKC Fulnek - PO až PÁ - 10:00 - 15:00

Vhodné pro: 
Všechny
Cena vstupenek: 
zdarma

Město FulnekComenius FulnekMěsto FulnekMIC FulnekFulnečka klub

Facebook města Fulneku   Facebook MKCF